Recognition

Awards

We congratulate adult volunteers in the District who have received awards in recognition of their service to the Movement.

Awards

We congratulate adult volunteers in the District who have received awards in recognition of their service to the Movement.

Awarded in 2018 …

Bar to the Silver Acorn

  • June Hughes, District Cub Scout Leader

Silver Acorn

  • Martin Formstone – Group Scout Leader, 42nd Chester
  • Keith Harding  – Group Scout Leader, Cestrian
  • Susan  Jones – 18th Chester (St Mary’s)
  • Penny  Watson – Cub Scout Leader, 1st Tarporley

Bar to the Award for Merit

  • Jennifer Challinor – Beaver Scout Leader, 8th Chester
  • Rachel Harding – Cub Scout Leader, Cestrian

Chief Scout’s Commendation for Good Service

  • Stephen Bonsall – District Appointments Advisory Committee Member
  • Jacqueline Bradshaw – District Administrator
  • Susan Churchill – District Appointments Advisory Committee Member
  • Linda   Dodd – District Appointments Advisory Committee Member
  • Ian Harrison – Assistant Cub Scout Leader, 1st Tarporley
  • Nicholas Hirst  – Scout Leader, 1st Christleton
  • Christopher Huxley-Clowes  – Assistant Cub Scout Leader, Cestrian
  • Kelly Jones – District Supporter
  • Mark Moores – District Treasurer
  • Lotte Moores – District Secretary
  • Neil Thornton – District Chairman

Medal of the Order of the Bitish Empire

  • John Riley BEM – District Scout Active Support Manager

Service Awards

  • David Evans – 25 years Service Award – District Nights Away Adviser
  • John Riley BEM – 30 years Service Award – District Scout Active Support Manager
  • Christine – Birchall – 40 years Service Award – District Scout Active Support Member
  • Terry   Coe – 40 years Service Award – Scout Leader, 18th Chester (St Mary’s)
  • Susan  Clifford – 50 years Service Award – District Cub Scout Leader

Awarded in 2017 …

Silver Acorn

  • Arthur Brighton – District Appointments Secretary
  • Eric Plenderleath – District Member and Chester Gang Show
  • Alan Wilding – Deputy District Commissioner and 1st Saltney (St Mark’s)

Bar to the Award for Merit

  • Pam Jones – Group Scout Leader, 40th Chester

Award for Merit

  • Steven Allen – Explorer Scout Leader, Maverick Explorers
  • Christine Birchall – Fellowship SASU
  • Steve Craddock – Group Scout Leader, 1st Malpas
  • Andrew Williams – 1st Tarporley

Chief Scout’s Commendation for Good Service

  • John Lambert  – Gang Show SASU
  • Alison Wrigglesworth – 1st Upton-By-Chester

Medal of the Order of the British Empire

  • Geoff Taylor BEM – District Chaplain

Service Awards

  • Jennifer Challinor- Chief Scout’s 25 years’ Service Award – 8th Chester and Fellowship SASU
  • Jan Devine – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – 1st Farndon
  • Chris Hotchkiss – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – 18th Chester (St. Mary’s)
  • Lorna McIntyre – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – District Member
  • Mel Owen – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – Cestrian
  • Philip Turnbull – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – Gang Show SASU
  • Gary Warburton – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – 40th Chester
  • Keith Harding – Chief Scout’s 40 years’ Service Award – Cestrian
  • Susan Jones – Chief Scout’s 40 years’ Service Award – 18th Chester (St. Mary’s)
  • Trevor Jones – Chief Scout’s 40 years’ Service Award – 40th Chester
  • Iain McIntyre – Chief Scout’s 40 years’ Service Award – Deputy District Commissioner
  • David King – Chief Scout’s 60 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • Hilary Roberts – Chief Scout’s 60 years’ Service Award – Fellowship SASU

Awarded in 2016 …

Bar to the Silver Acorn

  • Geoff Taylor BEM – District Chaplain

Silver Acorn

  • Iain McIntyre – Deputy District Commissioner

Bar to the Award for Merit

  • Richard Johnson – Local Training Manager, 42nd Chester

Chief Scout’s Commendation for Good Service

  • Jack Caine – Assistant Cub Scout Leader, 1st Tarporley and County Commissioner, Greater London North

Awarded in 2015 …

Silver Acorn

  • Grahame Polley

    – Assistant Group Scout Leader, Cestrian

Officer of the Order of the British Empire

  • David Bull OBE– District Communications Manager

Service Awards

  • Garrick Barton – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – Maverick ESU
  • Ken Barton – Chief Scout’s 40 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • Arthur Brighton – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – District Appointments Administrator
  • Martin Formstone – Chief Scout’s 25 years’ Service Award – 42nd Chester
  • Rachel Harding – Chief Scout’s 25 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • Pam Jones – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – 40th Chester

Awarded in  2014 …

Silver Acorn

  • Mel Owen

Chief Scout’s 40 Years’ Service Award

  • June Hughes
  • Ron Jackson
  • Grahame Polley
  • Rex Wilson

Chief Scout’s 30 Years’ Service Award

  • Nicholas Oates
  • Geoff Taylor
  • Alan Wilding

Chief Scout’s 25 Years’ Service Award

  • Richard Clarke
  • Yvonne Harding MBE
  • Gillian Owen
  • John Riley

Awarded in 2013 …

Silver Acorn

  • Ronald Jackson
  • Gerald Roose

Bar to the Award for Merit and Chief Scout’s 30 Years’ Service Award

  • John McDowell

Chief Scout’s 50 Years’ Service Award

  • David Bull
Put your phone down and what are you left with? Just teamwork, courage and the skills to succeed.’
Bear Grylls, Chief Scout Bear Grylls