x
Search...
Hero Image

Awards

We congratulate adult volunteers in the District who have received awards in recognition of their service to the Movement.

Awards

We congratulate adult volunteers in the District who have received awards in recognition of their service to the Movement.

Awarded in 2016 …

Bar to the Silver Acorn

  • Geoff Taylor – District Chaplain

Silver Acorn

  • Iain McIntyre – Deputy District Commissioner

Bar to the Award for Merit

  • Richard Johnson – Local Training Manager, 42nd Chester

Chief Scout’s Commendation for Good Service

  • Jack Caine – Assistant Cub Scout Leader, 1st Tarporley and County Commissioner, Greater London North

Service Awards

  • Kristy Collins – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – Assistant District Commissioner (Beaver Scouts), Cestrian
  • Vicki Courtney – Chief Scout’s 20 years’ Service Award – District Cub Scout Leader, Cestrian
  • Robert Davies – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Upton
  • Samantha Farrington – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – Cestrian
  • Bev Hall – Chief Scout’s 20 years’ Service Award – District Beaver Scout Leader, 1st Christleton
  • John Hardman – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – 1st Tarporley
  • Heather James – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Upton
  • Nina Jones – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1 Saltney
  • Matthew Mullaney – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 42nd Chester
  • David Sayle – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – District Appointments Advisory Committee
  • Emily Taker – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Christleton
  • Michael Thomson – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Christleton
  • Adam Williams – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Tarporley
  • Wendy Woodman – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – 1st Upton

Awarded in 2015 …

Silver Acorn

  • Grahame Polley – Assistant Group Scout Leader, Cestrian

Officer of the Order of the British Empire

  • David Bull – District Communications Manager

Service Awards

  • Garrick Barton – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – Maverick ESU
  • Ken Barton – Chief Scout’s 40 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • Arthur Brighton – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – District Appointments Administrator
  • Jonathan Brown – Chief Scout’s 15 years’ Service Award- 1st Guilden Sutton
  • Alexander Challenor – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – 1st Tarporley
  • Mark Davies – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – District Skills Instructor
  • Colin Devine – Chief Scout’s 20 years’ Service Award – 1st Farndon
  • Phillip Dowle – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Tarporley
  • Jayne Edgar – Chief Scout’s 15 years’ Service Award – 8th Chester
  • Robin  Ford – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – 1st Tarporley
  • Martin Formstone – Chief Scout’s 25 years’ Service Award – 42nd Chester
  • Daniel Gaskarth – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Tarvin
  • Rachel Harding – Chief Scout’s 25 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • David Hawkes – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – Garrison ESU
  • Roger Hewitt – Chief Scout’s 20 years’ Service Award – Assistant District Commissioner
  • Michael Hillier – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – 5th Blacon
  • Jamie Hillier – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Saltney (St Mark’s)
  • Denise Huxley – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • Stephen Huxley – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • Pam Jones – Chief Scout’s 30 years’ Service Award – 40th Chester
  • Juliet Jordan – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Waverton
  • Fran Lithgow Smith – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Sandstone
  • David Lithgow Smith – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Sandstone
  • Luke Roberts – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 1st Malpas
  • Karen  Shearsmith – Chief Scout’s 15 years’ Service Award – 42nd Chester
  • Jordan  Smith – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – 1st Christleton
  • Amy Steaton – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 8th Chester
  • Sandra Taker – Chief Scout’s 10 years’ Service Award – Fellowship SASU
  • Vicky Taker – Chief Scout’s 15 years’ Service Award – 8th Chester
  • Susan Tantush – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 8th Chester
  • Luke Thornton – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – 40th Chester
  • Stephanie Wadman – Chief Scout’s 5 years’ Service Award – Scout Network
  • Rose Weaver – Chief Scout’s 20 years’ Service Award – 1st Tilston

Awarded in  2014 …

Silver Acorn

  • Mel Owen

Chief Scout’s 40 Years’ Service Award

  • June Hughes
  • Ron Jackson
  • Grahame Polley
  • Rex Wilson

Chief Scout’s 30 Years’ Service Award

  • Nicholas Oates
  • Geoff Taylor
  • Alan Wilding

Chief Scout’s 25 Years’ Service Award

  • Richard Clarke
  • Yvonne Harding MBE
  • Gillian Owen
  • John Riley

Chief Scout’s 20 Years’ Service Award

  • John Buchanan
  • George Coward
  • Charly Hillier
  • John Lambert

Chief Scout’s 15 Years’ Service Award

  • Richard De Beger
  • Julie Gray
  • Mark Gray
  • Paul Wright

Chief Scout’s 10 Years’ Service Award

  • Melvin Hall
  • Kelly Jones
  • David Goodier
  • Shirley Polley
  • Roger Roberts
  • Steven Shone
  • Thomas Woodward

Chief Scout’s 5 Years’ Service Award

  • Nigel Banks
  • Stephen Bonsall
  • Claire Cheng
  • Susan Churchill
  • Philip Cooper
  • Ruth Dalgarno
  • Alexandra Davies
  • James Duffy
  • Richard Edgar
  • Kathryn Foreman
  • Colin Fishpool
  • John Harrison
  • Adrian Gideonse
  • Christopher Green
  • Carol Gorman
  • Peter Hooper
  • Heather Marshall
  • Nicola Mason
  • Robert Scott
  • Gillian Shone
  • Duncan Steaton
  • Nigel Tait
  • Mark Turnbull
  • David Walker
  • Lesley Warburton
  • Louise White

Awarded in 2013 …

Silver Acorn

  • Ronald Jackson
  • Gerald Roose

Bar to the Award for Merit and Chief Scout’s 30 Years’ Service Award

  • John McDowell

Chief Scout’s 50 Years’ Service Award

  • David Bull

Chief Scout’s 20 Years’ Service Award

  • John Buchanan

Chief Scout’s 15 Years’ Service Award

  • Steve Allen
  • Richard De Beger
  • Mark Gray
  • Norman Jones
  • John Lambert

Chief Scout’s 10 Years’ Service Award

  • Kieran Anthony
  • Charlotte Hewitt
  • Murray Luckas
  • Patricia Poole
  • Reza Rahmani-Torkaman
  • Roger Roberts
  • Steven Shone

Chief Scout’s 5 Years’ Service Award

  • Simon Berry
  • Jennifer Biggs
  • Claire Hall
  • Colin Mee
  • Peter Moir
  • Jane Shortall
  • Philip Stobie
  • Matthew Williams
  • Timothy Williams
  • Alison Wrigglesworth

Join Scouting Today!

Latest News

Beeston Hike 2017
22nd July 2017